Syfon do wody, czyli jak zrobić domową wodę sodową?

01-02-2019

Być może z wielkiej tęsknoty za tym, co było kiedyś, albo po prostu ze zwykłej ciekawości mamy ochotę niezwłocznie zaopatrzyć się w syfon na naboje CO2. Proste w działaniu urządzenie pozwala nam na nowo odkryć smak wody sodowej. W jaki sposób się z nim obchodzić i gdzie je nabyć w rozsądnej cenie?

Co to jest woda sodowa?

Choć wspomniany napój bardzo często przywodzi nam na myśl Stany Zjednoczone, to tak naprawdę mamy z nim znacznie częściej do czynienia, niż moglibyśmy przypuszczać. Popularna woda sodowa to nic innego jak inna nazwa wody gazowanej. Posiadając już taką wiedzę, możemy obu pojęć używać zamiennie i nikt nie ma podstaw, do wytykania nam błędów. A czym w praktyce różni się ona od cieczy w postaci niegazowanej?
Wynalezienie wody gazowanej datuje się mniej więcej na połowę XVIII wieku. Wówczas chemikom po raz pierwszy udało się przepuścić wodę przez dwutlenek węgla pochodzący z sody i kwasu. Ze względu na charakterystyczne bąbelki otrzymaną ciecz przyjęto nazywać wodą sodową. Jednak nie miało to żadnego związku z obecnością w niej sodu. Bazowy smak takiej wody jest lekko kwaśny. Można jednak bez trudu go zmodyfikować już na etapie uzdatniania.

Czy woda z syfonu jest zdrowa?

Obawy w tym zakresie zdają się nie mieć uzasadnienia. Nie ma absolutnie żadnych podstaw, by określać wodę z syfonu na naboje co2 szkodliwą. Kiedy zagłębimy się w szczegóły, możemy dowiedzieć się nawet o zbawiennym działaniu kwasu węglowego zawartego w wodzie gazowanej. Składnik ten ma działanie moczopędne, pobudza system trawienny, a ponadto ma działanie moczopędne. Przyjmuje się, że woda gazowana lepiej gasi pragnienie, co ma szczególnie istotne znacznie latem.
O ile popularna sodówka dla większości ludzi będzie orzeźwiającym napojem, o tyle niektórzy muszą ograniczać jej picie ze względu na swój stan zdrowia. Przeciwwskazania dotyczą osób borykających się z różnymi dolegliwościami natury jelitowo-żołądkowej, osób z niewydolnością krążenia, czy układu oddechowego, a także cierpiących na chroniczną zgagę oraz wzdęcia.

Sprawdzone przepisy na wodę sodową

Niekiedy same bąbelki to za mało, by zadowolić nasze kubki smakowe. Mając do dyspozycji wydajne urządzenie, wcale nie musimy poprzestać na klasycznej, nieco ascetycznej wodzie sodowej. Wystarczy odrobina aromatycznych składników, by obdarzyć ją specyficzną nutą smakową. Samo dorzucenie mięty może dać świetne efekty, jednak warto zdecydować się na coś odważniejszego.
Dysponując syfonem do wody sodowej i kilkoma składnikami można pokusić się o zrobienie w domowych warunkach przepysznej lemoniady. Potrzebne będą nam do tego 3 duże cytryny, 5 limonek, listki świeżej mięty i brązowy cukier. Choć ostatni składnik można określić mianem opcjonalnego. W praktyce wystarczy nalać do szklanek schłodzoną wodę sodową, a następnie wycisnąć sok z cytryny i limonki. Do tego dorzucamy w razie potrzeby brązowy cukier i całość okraszamy listkiem mięty. Przygotowanie zajmie dosłownie chwilę, a rzeczona lemoniada zachwyci nas wyjątkowym, orzeźwiającym smakiem.

Jak zrobić wodę sodową

Jak to się robi?

Ciężko, ażeby syfon do wody sodowej miał stanowić złożoną konstrukcję. To proste w działaniu urządzenie jest na tyle intuicyjne, że nie musimy spoglądać w głąb instrukcji, żeby zrozumieć, jak należy je obsługiwać. Jedyne, nad czym możemy zastanawiać się odrobinę dłużej, to proces wymiany naboi. Należy pamiętać o regularnym wykonywaniu tej czynności, inaczej syfon przestałby działać poprawnie.
W praktyce wystarczy napełnić syfon wodą i nacisnąć zawór z dyszą skierowaną w kierunku szklanki. Potem napełniamy ją do żądanego poziomu i gotowe. Na tym kończy się cała filozofia. Proces możemy powtarzać do momentu, kiedy trzeba będzie wymienić naboje. Zwykle w zestawie z urządzeniem znajdziemy ich kilka, jednak na dobrą sprawę lepiej od razu zaopatrzyć się w ich odpowiednią liczbę, by o dowolnej porze móc korzystać z dobrodziejstw syfonu.

Gdzie kupisz syfon do wody?

Wraz z upadkiem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wybrane artykuły zniknęły z rynku. Na szczęście niektóre z nich po wielu latach znów znajdziemy w sprzedaży. Jeśli chodzi o syfony, to te najczęściej są dostępne w sklepach internetowych z gastronomią. Oferta GASTRO MASTERS w tym zakresie obejmuje wiele syfonów w różnym przedziale cenowym.
Poza samymi urządzeniami znajdziemy tam także naboje do najpopularniejszych modeli dostępnych na rynku i nie tylko. Bez nich nie mamy szans na zrobienie swojej ulubionej wody. Zakup w sklepie internetowym GASTRO MASTERS to czysta przyjemność. Cały proces sprowadza się w zasadzie do kilku kliknięć. Przedsiębiorstwo istniejące na rynku nieprzerwanie od 2001 roku realizuje zamówienia klientów w możliwie krótkim czasie. 

Nie bez powodu szukamy nieraz alternatywy dla pitej na co dzień przez nas wody mineralnej. W ramach odmiany możemy sięgnąć po napój tak chętnie pity przez Polaków w poprzednim ustroju. Wiedząc, jak zrobić rzeczoną wodę sodową nie pozostaje nam nic innego, jak zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. A gdzie kupić wydajny syfon wraz z kompletem naboi? Choćby w dobrze zaopatrzonym sklepie internetowym GASTRO MASTERS.ocena wyposaenia gastronomicznego ocena wyposaenia gastronomicznego ocena wyposaenia gastronomicznego ocena wyposaenia gastronomicznego ocena wyposaenia gastronomicznego
Ocena: 4.7
Na podstawie: 9 ocen