Syfon do wody, czyli jak zrobić domową wodę sodową?

08-11-2023

Być może z wielkiej tęsknoty za tym, co było kiedyś, albo po prostu ze zwykłej ciekawości, mamy ochotę niezwłocznie zaopatrzyć się w sprzęt do przyrządzania napojów z bąbelkami. Rozwiązanie stanowi syfon na naboje CO2 – to proste w działaniu urządzenie pozwala nam na nowo odkryć smak wody gazowanej. W jaki sposób się z nim obchodzić i gdzie nabyć taką maszynę w rozsądnej cenie? Sprawdź nasz kompleksowy poradnik!

Co to jest woda sodowa?

Choć wspomniany napój bardzo często przywodzi nam na myśl Stany Zjednoczone, to tak naprawdę mamy z nim znacznie częściej do czynienia, niż moglibyśmy przypuszczać. Popularna „sodówka” to nic innego jak inna nazwa wody gazowanej. Posiadając już taką wiedzę, możemy obu pojęć używać zamiennie i nikt nie ma podstaw, do wytykania nam błędów. A czym w praktyce różni się ona od cieczy w postaci niegazowanej?

Wynalezienie gazowanej wody datuje się mniej więcej na połowę XVIII wieku, a więc na długo przed pojawieniem się pierwszych syfonów na naboje czy maszyn zwanych saturatorami. Wówczas chemikom po raz pierwszy udało się przepuścić płyn przez dwutlenek węgla pochodzący z sody i kwasu. Ze względu na charakterystyczne bąbelki otrzymaną ciecz przyjęto nazywać sodową. Jednak nie miało to żadnego związku z obecnością w niej sodu. Bazowy smak takiego napoju jest lekko kwaśny. Można jednak bez trudu go zmodyfikować już na etapie uzdatniania.

Czy woda z syfonu jest zdrowa?

Obawy w tym zakresie zdają się nie mieć uzasadnienia. Nie ma absolutnie żadnych podstaw, by określać wodę z syfonu na naboje COszkodliwą. Kiedy zagłębimy się w szczegóły, możemy dowiedzieć się nawet o zbawiennym działaniu kwasu węglowego zawartego w wodzie gazowanej. Składnik ten ma działanie moczopędne, pobudza system trawienny, a ponadto ma działanie moczopędne. Przyjmuje się, że płyn z bąbelkami lepiej gasi pragnienie, co ma szczególnie istotne znacznie latem.

O ile popularna sodówka dla większości ludzi będzie orzeźwiającym napojem, o tyle niektórzy muszą ograniczać jej picie ze względu na swój stan zdrowia. Przeciwwskazania dotyczą osób borykających się z różnymi dolegliwościami natury jelitowo-żołądkowej, osób z niewydolnością krążenia, czy układu oddechowego, a także cierpiących na chroniczną zgagę oraz wzdęcia.

Sprawdzone przepisy na wodę sodową

Niekiedy same bąbelki to za mało, by zadowolić nasze kubki smakowe. Mając do dyspozycji wydajne urządzenie do wody gazowanej, wcale nie musimy poprzestać na klasycznej, nieco ascetycznej sodówce. Wystarczy odrobina aromatycznych składników, by obdarzyć ją specyficzną nutą smakową. Samo dorzucenie mięty może dać świetne efekty, jednak warto zdecydować się na coś odważniejszego.

Dysponując syfonem na naboje i kilkoma składnikami można pokusić się o zrobienie w domowych warunkach przepysznej lemoniady. Potrzebne będą nam do tego 3 duże cytryny, 5 limonek, listki świeżej mięty i brązowy cukier. Choć ostatni składnik można określić mianem opcjonalnego. W praktyce wystarczy nalać do szklanek schłodzoną ciecz, a następnie wycisnąć sok z cytryny i limonki. Do tego dorzucamy w razie potrzeby brązowy cukier i całość okraszamy listkiem mięty. Przygotowanie zajmie dosłownie chwilę, a rzeczona lemoniada zachwyci nas wyjątkowym, orzeźwiającym smakiem.

Jak zrobić wodę sodową

Jak to się robi?

Ciężko, ażeby syfon do gazowania miał stanowić złożoną konstrukcję. To proste w działaniu urządzenie jest na tyle intuicyjne, że nie musimy spoglądać w głąb instrukcji, żeby zrozumieć, jak należy je obsługiwać. Jedyne, nad czym możemy zastanawiać się odrobinę dłużej, to proces wymiany naboi. Należy pamiętać o regularnym wykonywaniu tej czynności, inaczej maszyna przestałaby działać poprawnie.

W praktyce wystarczy napełnić syfon wodą i nacisnąć zawór z dyszą skierowaną w kierunku szklanki. Potem napełniamy ją do żądanego poziomu i gotowe. Na tym kończy się cała filozofia. Proces możemy powtarzać do momentu, kiedy trzeba będzie wymienić naboje. Zwykle w zestawie z urządzeniem znajdziemy ich kilka, jednak na dobrą sprawę lepiej od razu zaopatrzyć się w odpowiednią liczbę, by o dowolnej porze móc korzystać z dobrodziejstw gazowanej wody z domowej maszyny.

Gdzie kupisz syfon do wody?

Wraz z upadkiem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wybrane artykuły zniknęły z rynku. Na szczęście niektóre z nich po wielu latach znów znajdziemy w sprzedaży. Jeśli chodzi o urządzenia do gazowania wody, to te najczęściej są dostępne w sklepach internetowych z gastronomią. Oferta GASTRO MASTERS w tym zakresie obejmuje wiele syfonów w różnym przedziale cenowym.

Poza samymi urządzeniami znajdziemy tam także naboje do najpopularniejszych maszyn dostępnych na rynku i nie tylko. Bez nich nie mamy szans na zrobienie swojej ulubionej wody. Zakup w sklepie internetowym GASTRO MASTERS to czysta przyjemność. Cały proces sprowadza się w zasadzie do kilku kliknięć. Przedsiębiorstwo istniejące na rynku nieprzerwanie od 2001 roku realizuje zamówienia klientów w możliwie krótkim czasie.

Syfon do wody gazowanej – jak wybrać odpowiedni?

Aby cieszyć się ulubionym smakiem napojów i długowiecznością urządzenia, a przy tym nie przepłacać, warto poważnie podejść do kwestii zakupu. Wybierając syfon do wody gazowanej, polecamy zwrócić uwagę na następujące czynniki:

  • pojemność – maszyny na naboje dostępne są w różnych pojemnościach, od 1 do nawet 6 litrów. Wybór pojemności zależy od liczby domowników oraz od tego, jak często zamierzacie używać urządzenia;

  • materiał wykonania – syfony do gazowania wody najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej lub plastiku. Te pierwsze są trwalsze, choć zwykle kosztują więcej. Modele z tworzyw sztucznych są lżejsze i tańsze, ale za to bardziej podatne na uszkodzenia;

  • waga i wymiary – syfon na naboje może mieć różne gabaryty, dlatego przez zakupem warto pomyśleć o kwestiach związanych z jego przechowywaniem i transportem;

  • budżet – ceny maszyn do gazowania wody wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, dzięki czemu są to sprzęty na naprawdę każdą kieszeń.

Jak czyścić maszynę do gazowania wody?

Utrzymywanie syfonu w czystości pozwala zapobiegać rozwojowi bakterii i pleśni, a jednocześnie zachować naturalny smak wody gazowanej. W pierwszej kolejności należy otworzyć zawór bezpieczeństwa, aby opróżnić urządzenie z cieczy oraz gazu. Po odkręceniu głowicy, wyjęciu naboju oraz rozmontowaniu poszczególnych elementów należy umyć je pod bieżącą wodą, podobnie jak wnętrze butelki. Możesz także użyć łagodnych detergentów, jednak unikaj ostrych szczotek, które mogłyby zniszczyć delikatną powłokę, którą pokryta jest maszyna do gazowania wody. Regularne czyszczenie warto przeprowadzać co najmniej raz w tygodniu. Jeśli syfon nie był wykorzystywany przez dłuższy czas, dokładne mycie należy wykonać przed ponownym użyciem.

Ciesz się niepowtarzalnym smakiem wody sodowej!

Nie bez powodu szukamy nieraz alternatywy dla wybieranej na co dzień przez nas wody mineralnej. W ramach odmiany możemy sięgnąć po napój tak chętnie pity przez Polaków w poprzednim ustroju. Wiedząc, jak zrobić rzeczoną wodę gazowaną nie pozostaje nam nic innego, jak zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. A gdzie kupić wydajny syfon wraz z kompletem naboi? Choćby w dobrze zaopatrzonym sklepie internetowym GASTRO MASTERS.