Jak wybrać idealny ekspres gastronomiczny?

28-11-2018

Kawa jest najpopularniejszym napojem na świecie. Parzona z fusów, z proszku instant, czy zaparzona w ekspresie, z cukrem, mlekiem lub gorzka wszędzie ma swoich miłośników, a nawet fanatyków. Niektórzy twierdzą, że odwadnia i wypłukuje magnez, inni, że przeciwdziała zawałom i nowotworom. Jednak każdy przyzna, że filiżanka smacznej kawy pobudza, poprawia nastrój i warta jest każdej ceny. Stąd też kawę pija się nie tylko w domu, ale także w pracy czy podczas wizyty w restauracji.

ekspres do kawy

 

Z czego składa się ekspres ciśnieniowy?

Ekspres ciśnieniowy to urządzenie, które parzy kawę, przeciskając przez sitko ze zmielonymi ziarnami wrzącą wodę pod ciśnieniem. Zasadniczo wyróżnia się dwa różne ekspresy ciśnieniowe, które popularne są w domach, ale przede wszystkim w lokalach gastronomicznych.

Pierwszy to ekspres ciśnieniowy kolbowy, który przydaje się do parzenia mocnego espresso, ale posiada też funkcję spieniania mleka, dzięki czemu można przygotować w nim także cappuccino, latte i inne odmiany kaw białych lub napojów na bazie mleka.

W tego typu ekspresie do kawy znajdują się pojemniki na wodę, a także kolba, czyli miejsce, w którym umieszcza się na sitku zmielone ziarna kawy. Zaawansowane modele posiadają także wbudowane młynki, dzięki czemu operator ekspresu nie musi dodatkowo korzystać z młynka do kawy. W ekspresie kolbowym parzenie kawy odbywa się dzięki temu, że gorąca woda pod ciśnieniem przepuszczana jest przez kolbę. W tego rodzaju urządzeniu ważna jest pompa, która musi wytwarzać wysokie ciśnienie. W dobrym ekspresie będzie to minimum 9 barów, ale w ekspresach gastronomicznych ma to być 12-15 barów. Gotowa kawa przelewa się natychmiast do podstawionego pod kolbę naczynia.

Ekspres ciśnieniowy automatyczny jest najbardziej zaawansowanym sprzętem do parzenia kawy, chociaż w nim także niezbędne są pojemniki na wodę, sitka, popularne są też spieniacze do mleka oraz wbudowane młynki. Jednak brakuje w urządzeniu kolby na kawę, którą zastępuje specjalny pojemnik na dużą ilość ziaren. Pompa wytwarzająca ciśnienie ma moc do 15 barów.

Dla osoby, która parzy kawę w ekspresie automatycznym, jego obsługa ogranicza się do włączenia przycisku z wybranym napojem. Ekspres bowiem działa automatycznie: najpierw natychmiast pobiera odpowiednią ilość wody, podgrzewa ją do stanu wrzenia i błyskawicznie przepuszcza przez zmielone wcześniej lub równocześnie ziarna kawy. Gotowa kawa trafia do filiżanki, kubka lub innego naczynia podstawionego pod dysze ekspresu. Im bardziej zaawansowany model ekspresu do kawy, tym ma więcej elementów i funkcji, na przykład wyświetlacze dotykowe, filtry do wody i systemy czyszczące.

Jak wybrać ekspres do kawiarni

Jaki ekspres wybrać do kawiarni?

Profesjonalny ekspres do kawiarni powinien przede wszystkim być dopasowany do wymogów właściciela lokalu i tego, ilu i jakich klientów zazwyczaj on gości. Kawiarnia przede wszystkim skupia się na podawaniu aromatycznej i różnorodnej kawy, stąd też warto założyć, że ilość przygotowywanych codziennie filiżanek może sięgać nawet kilkuset w dużej kawiarni w centrum dużego miasta lub kilkudziesięciu w małym lokalu. W przypadku dużej ilości warto zwrócić uwagę na wielkość bojlera na wodę, by nie wymagał on częstego napełniania albo wręcz poszukać modelu, który na stałe podłączony jest do źródła wody.

W lokalach o dużym natężeniu przyda się ekspres, w którym jednocześnie można przyrządzić nawet do czterech różnych kaw. Ważna jest też stabilność temperatury wody i możliwość sterowania nią, tak, by osoba, która obsługuje ekspres, mogła przygotować za każdym razem idealną kawę. Nie bez znaczenia może być regulator ciśnienia wody. W kawiarni zawsze dobrze sprawdzi się ekspres kolbowy z możliwością spieniania mleka do robienia smacznego latte czy cappuccino.

Jak wybrać ekspres ciśnieniowy do dużej restauracji?

Duża restauracja to przede wszystkim dania obiadowe i smaczne wina, bo chociaż kawę również podaje się do deserów, to jednak większość klientów przychodzi do lokalu, by zjeść solidny posiłek. Wiele restauracji wprowadziło możliwość samodzielnego parzenia kawy przez klientów, zwłaszcza w przypadku lokali serwujących posiłki w hotelach czy w formie szwedzkiego stołu. W takim przypadku świetnym rozwiązaniem może być ekspres automatyczny, który sam mieli kawę i spienia mleko.

Automatyczny ekspres do kawy jest prosty w obsłudze i pozwala na szybkie parzenie napoju przez samych klientów. Nie wymaga nadzoru pracowników lokalu, jest bezpieczny i przygotowuje szybko bardzo smaczną kawę. W niewielkiej restauracji będzie on na pewno znakomitym rozwiązaniem.

Profesjonalny ekspres do kawy

Dlaczego warto zainwestować w profesjonalny ekspres?

Gastronomiczne ekspresy do kawy przeznaczone są do wykorzystania w restauracjach oraz kawiarniach. To wysokiej klasy modele, które stworzone zostały przez wyspecjalizowanych producentów, dlatego znoszą wysokie obciążenia i parzą nawet kilkaset kaw dziennie. Nie oznacza to jednak, że wszystkie są duże i wymagają olbrzymiej wiedzy użytkowników. Wiele ekspresów gastronomicznych to kompaktowe modele, które sprawdzają się także w malutkich barach, jadłodajniach czy klubokawiarniach.  Każdy model jednak odznacza się wysoką trwałością i bezproblemową eksploatacją. Są łatwe do czyszczenia i za każdym razem zapewniają fantastyczny aromat i wyrazisty smak kawy.

O czym warto pamiętać, kupując ekspres?

Zakup profesjonalnego ekspresu ciśnieniowego do kawy to na pewno niełatwe zadanie zwłaszcza dla początkującego inwestora. Warto więc najpierw oszacować swoje potrzeby, a następnie porównać kilka modeli pod kątem funkcji, sposobu obsługi oraz wydajności. Im jednak mocniejsza moc ekspresu i łatwiejszy sposób parzenia kawy oraz niski poziom skomplikowania obsługi, tym lepiej poradzi sobie z nim personel.

Ekspres do kawy to wydatek od 1000 do kilkunastu tysięcy złotych, warto więc poszukać obniżek, promocji i sklepu internetowego, który nie tylko oferuje bezpłatną i szybką dostawę sprzętu, ale także możliwość leasingu. Ekspres trzeba także dopasować do możliwości lokalu - w niewielkiej kafejce nie sprawdzi się duża maszyna, dzięki której można przygotować kilka kaw jednocześnie, ale też zajmuje wiele miejsca i odwrotnie - prężnie rozwijająca się ruchliwa kawiarnia wymaga wyposażenia, które szybko i niezawodnie dostarcza dużą liczbę filiżanek smacznego napoju.ocena wyposaenia gastronomicznego ocena wyposaenia gastronomicznego ocena wyposaenia gastronomicznego ocena wyposaenia gastronomicznego ocena wyposaenia gastronomicznego
Ocena: 4.4
Na podstawie: 6 ocen