Dobra gofrownica – jak wybrać?

08-11-2023

Smak gofrów wielu osobom kojarzy się z wakacjami nad morzem czy w górach. Jednak tym deserem można cieszyć się wszędzie i codziennie – wystarczy żeliwna lub teflonowa gofrownica elektryczna, na której można przygotowywać ulubiony przysmak w różnych kształtach, również jako serduszka. Pozostaje kwestia tego, jak wybrać dobre urządzenie. Czym odznacza się profesjonalny model gastronomiczny? Jaka moc będzie najlepsza – czy 1500 W wystarczy? Od czego zależy cena tego sprzętu? Odpowiedzi znajdziesz poniżej. Zapraszamy do lektury!

Dobra gofrownica – czyli jaka?

Żeby wybrać najlepsze urządzenie (co jest szczególnie ważne w lokalach gastronomicznych) należy wiedzieć, na jakie elementy zwrócić uwagę. Możliwość przyrządzania gofrów w różnych kształtach, takich jak na przykład serca, to oczywiście nie wszystko – profesjonalna maszyna odznacza się efektywnością. Do tego jej cena nie powinna być zbyt wysoka.

Oto najważniejsze czynniki, na jakie należy zwracać uwagę, poszukując dobrego sprzętu zarówno do gastronomii, jak i do domu:

  • dobra płyta grzewcza – ma kontakt z ciastem, dlatego powinna odznaczać się wytrzymałością. Profesjonalna płyta jest żeliwna lub wykonana z nieprzywierającego materiału,

  • regulacja temperatury – to elektryczne urządzenie może działać bez tej funkcji, jednak zdecydowanie ułatwia ona korzystanie z niego,

  • obudowa – żeby gofrownica działała sprawnie, w domu lub lokalu gastronomicznym, należy zwrócić uwagę na to, czy obudowa jest wykonana z najlepszych jakościowo materiałów,

  • uzyskanie różnych kształtów – możliwość wykonywania serc i serduszek to niejedyne opcje, do wyboru – są również inne wersje wypieków, w tym niezwykle popularne ostatnio gofry typu bubble.

Jaka moc gofrownicy elektrycznej?

Im wyższa moc, tym wcześniej urządzenie jest gotowe do pracy i tym szybciej przebiega wypiek gofrów. Wysokość tej wartości wpływa również na cenę. Za dobre jakościowo uznaje się to o mocy co najmniej 800 W, choć na rynku można znaleźć oczywiście najlepsze i najwydajniejsze modele 2000 W. O tym, jaką wybrać wartość, powinno decydować zastosowanie gofrownicy. Moc wynoszącą 1500 W uznaje się za wystarczającą nawet w lokalach gastronomicznych. Żeby dokonać jak najlepszego wyboru, warto skontaktować się z profesjonalnym doradcą.

Jaka gofrownica jest najlepsza – żeliwna czy teflonowa?

To dwa rodzaje tego samego urządzenia, pozwalające na wykonywanie gofrów w różnych kształtach – prostokątnych, owalnych, serduszek itp. Różnią się one jednak powłoką, a tym samym sposobem użytkowania. Model żeliwny zawsze wymaga dobrego natłuszczenia przed nałożeniem ciasta na płytę grzewczą. Z kolei teflonowy ma już pokrycie zabezpieczone przed przywieraniem. Jednak za najlepsze gofrownice do branży gastronomicznej uznaje się żeliwne, odznaczające się znacznie większą wytrzymałością, której zwykle nie wymaga się od modeli kupowanych do domu.

Obudowa gofrownicy – czynnik, który ma znaczenie

Chcąc wybrać dobrą maszynę do robienia gofrów – czy to do domu, czy do lokalu gastronomicznego, warto zwrócić uwagę także na materiał, z którego wykonana została obudowa urządzenia. W przypadku gofrownicy najczęściej będą to:

  • stal nierdzewna,

  • aluminium,

  • tworzywo sztuczne.

Pierwsze dwie opcje stanowią zdecydowanie najpopularniejszy i zarazem najlepszy wybór. Gofrownice z metalową obudową są oczywiście znacznie trwalsze i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż modele z plastikowym korpusem. W przypadku tych ostatnich nawet delikatne uderzenie lub strącenie z niewielkiej wysokości mogą spowodować poważne uszkodzenia. Kompozyty są także mniej odporne na wysokie temperatury, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkowania.

Pamiętajmy, że najlepsza gofrownica do domu lub restauracji to taka, która ma termoizolowaną obudowę. Dzięki temu nawet przy mocno rozgrzanym urządzeniu jego zewnętrzna pokrywa będzie jedynie lekko ciepła, co znacznie ogranicza ryzyko oparzenia. Warto również zwrócić uwagę na inne, często bagatelizowane elementy, które tak naprawdę mają kluczowe znaczenie dla komfortu użytkowania. Mowa o takich rozwiązaniach jak m.in. antypoślizgowa podstawa czy możliwość schowania przewodu zasilającego.

Czyszczenie gofrownicy – o czym pamiętać?

Zastanawiając się nad tym, która gofrownica będzie najlepsza do domu i jaką wybrać do lokalu gastro, warto uwzględnić także inny praktyczny aspekt, a mianowicie czyszczenie. Decydując się na urządzenie z aluminiową lub stalową obudową, możemy być pewni, że jego umycie nie zajmie nam dużo czasu, a delikatne zabrudzenia usuniemy bez potrzeby stosowania agresywnych środków chemicznych. Dobrej jakości urządzenia wyposażone są w wyjmowane płyty grzewcze, a najlepsze gofrownice umożliwiają ich umycie w zmywarce. Jednak bez względu na sposób czyszczenia pamiętaj, by pod żadnym pozorem nie szorować elementów pokrytych delikatnymi, teflonowych powłokami za pomocą twardych szczotek czy ostrych narzędzi.

Dobra gofrownica do domu – dodatkowe funkcje, które mogą się przydać

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że producenci oferują coraz więcej ciekawych i bardzo przydatnych opcji, które nadają ich urządzeniom dodatkowe funkcje. Tak jest w przypadku modeli z wymienianymi płytami grzewczymi, pozwalającymi oprócz gofrów wypiekać także wiele innych przekąsek, takich jak tosty, kanapki, pączki, a nawet dania z grilla. Dobra gofrownica może więc z powodzeniem zastąpić kilka innych urządzeń, które kupujemy do domu. Sprzęt powinien również posiadać wskaźnik gotowości do pracy, informujący o osiągnięciu odpowiedniej temperatury, oraz jak najlepszy termostat, by wypiekanie przebiegało sprawnie i bez przypalania.

Gofrownica gastronomiczna – dobry wybór dla Twojego lokalu

Takie wyposażenie elektryczne z pewnością warto mieć zarówno w restauracji, jak i wybrać je z myślą o użytkowaniu w domu. Pozwala ono przygotowywać smaczne, szybkie i tanie desery. Przekłada się to na zwiększenie zysków. Gofry to prawdziwa gratka zwłaszcza dla najmłodszych. Dzięki fantazyjnym kształtom, takim jak na przykład serca czy podobizny bohaterów, danie staje się jeszcze atrakcyjniejsze. Maszyna o mocy 1500 W jest już wystarczająca do obsługi klientów w niewielkim punkcie gastronomicznym. W profesjonalnym sklepie można bez trudu znaleźć najlepsze gofrownice, które charakteryzuje dobra jakość zastosowanych materiałów i jednocześnie niska cena. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do skorzystania z pomocy naszych doświadczonych doradców!

Proponowane produkty z kategorii:

 
Gofrownica Neumarker Herzwaffel I (na patyku) 12-40711 DT
Gofrownica Neumarker Herzwaffel I (na patyku) 12-40711 DT
 
netto: 2 520,32 zł
(brutto: 3 099,99 zł) * *
 
 
Gofrownica Brussel I
Gofrownica Brussel I
 
netto: 2 897,00 zł
(brutto: 3 563,31 zł) * *