Dekorowanie stołów okolicznościowych jest praktykowane od stuleci. Nie tylko tworzy uroczystą i wytworną atmosferę posiłku. Wpływa też na degustację potraw, które w pięknym otoczeniu smakują lepiej i bardziej wykwintnie. W różnych okresach historycznych i kulturach do kreowania takich kompozycji przykładano ogromną wagę. Najpopularniejszym tworzywem były kwiaty oraz produkty spożywcze. To z nich narodziła się wyjątkowa dziedzina sztuki, jaką jest carving.
Carving pojawił się w Polsce kilkadziesiąt lat temu i chociaż u nas dopiero przeciera sobie ścieżki do popularności, jego historia sięga około 1000 lat wstecz. Narodziny sztuki rzeźbienia w arbuzach, melonach czy burakach miały miejsce we wschodniej i południowej Azji czyli tam, gdzie od zarania dziejów kształtowały się elementy kultury o wyjątkowych walorach estetycznych i niebywałej wprost precyzji wykonania.
Japońskie origami i bonsai w połączeniu z bogactwem i popularnością tajskich owoców stanowiły podstawę do narodzin niezwykłych naturalnych dekoracji. W Polsce również nie jest nowe zdobienie talerzy z potrawami. Przez czterdzieści lat drugiej połowy ubiegłego wieku kolorowe kwiaty z gotowanej marchewki czy buraka w otoczeniu liści sałaty, pietruszki lub pora urozmaicały proste i skromne potrawy. Obecnie dekoracje na talerzu z warzyw i owoców przyjmują nowy wymiar, a w eleganckich restauracjach standardem jest zatrudnianie specjalistów od carvingu.
Źródło: Wikipedia.org
Przeglądając zdjęcia czy filmy, które ukazują tworzenie dekoracji z warzyw i owoców wiele osób wyobraża sobie, że są one stosunkowo proste do wykonania. Jednak wystarczy raz spróbować, aby przekonać się, że nawet nacinanie ogórków w równe plastry nie należy do łatwych. Jak w każdej dziedzinie rzemiosła tak i tutaj są niezbędne systematyczne i długie ćwiczenie oraz odpowiednie narzędzia do carvingu. Nie oznacza to jednak, że początkujący nie mogą wykonywać atrakcyjnych dekoracji. Ważne jest zaczynanie od podstaw, systematyczny trening i cierpliwość szczególnie przy wycinaniu bardziej skomplikowanych wzorów. Zwolennicy dekorowania potraw owocami i warzywami mogą też nabyć umiejętności na jednym z wielu kursów, jakie organizują rozmaite placówki.
Zanim zaczniesz swoją przygodę z rzeźbieniem w owocach i warzywach warto poznać podstawowe zasady sztuki carvingu. Oto te najważniejsze.
Rzeźbienie wyszukanych kompozycji – kwiatów, portretów, napisów i innych detali w owocach lub warzywach nie jest możliwe bez profesjonalnego sprzętu. Obowiązkowym wyposażeniem każdego początkującego twórcy jest zestaw noży do carvingu. Zależnie od poziomu umiejętności i stopnia zaawansowania tworzonych dekoracji powinny się w nim znaleźć narzędzia podstawowe oraz przeznaczone do formowania konkretnych produktów.
W sprzedaży można znaleźć narzędzia i noże do carvingu takie jak:
Zaawansowani mistrzowie techniki carvingu korzystają z większej liczby wyspecjalizowanych narzędzi, dlatego producenci przygotowują dla nich zestaw noży do carvingu złożony nawet z 80 elementów. Poza wymienionymi wcześniej narzędziami można w nich znaleźć noże do cięcia, obierania, noże w kształcie V, wycinarki, dłutka, noże okrągłe i wiele innych.
Wymienione nożyki do carvingu są dostępne w wielu wariantach wymiarowych.
Zobacz również: Akcesoria kuchenne
Dzięki temu mogą być dobierane do wielkości czy stopnia twardości rzeźbionego owocu lub warzywa. Rozmaite narzędzia pozwalają na tworzenie oryginalnych podcięć oraz wybieranie materiału przy rzeźbieniu napisów i wzorów. W profesjonalnej pracy przydają się też różne akcesoria, takie jak temperówki do owoców i warzyw, zestawy foremek o różnych kształtach, specjalne osełki, kulkownice, dekory i wiele innych.