W jakie akcesoria powinien zaopatrzyć się profesjonalny barman?

07-12-2018

 

Tworzenie drinków jest prawdziwą sztuką, która wymaga nie tylko dobrych alkoholi i dodatków czy talentu barmańskiego w komponowaniu smaków. Podstawą doskonałych kompozycji alkoholowych czy bezalkoholowych są profesjonalne akcesoria barmańskie. Każdy zawodowy barman wymaga najwyższej jakości przyrządów umożliwiających mu wykonywanie pracy. Przybory barmańskie to konieczność w klubach, barach, pubach oraz każdej innej placówce chcącej serwować znakomite drinki. Jakie akcesoria barowe wymagane są przez mistrzów drinków? Odpowiadamy.  

shaker barmański


Podstawa wyposażenia - profesjonalne shakery barmańskie


Sztuka tworzenia drinków to przede wszystkim umiejętne mieszanie składników. Podstawowym elementem wyposażenia profesjonalnego barmana jest zatem shaker barmański. Shakery występują w trzech rodzajach: 

  1. Shaker francuski - szeroko wykorzystywany przez barmanów shaker trzyczęściowy. Pojemnik shakera posiada pojemność od 0.25 do 0.7 litra. Kolejne elementy shakera to pokrywka oraz sitko o niewielkiej powierzchni. Sitko barmańskie to spiralny przyrząd w rękach barmana. Nie znajduje się ono na wyposażeniu każdego shakera. Ciekawostką jest, że tego typu shakera nie wykorzystuje się podczas profesjonalnych zawodów barmańskich.
  2. Shaker bostoński (shaker amerykański) - dwuczęściowy shaker składający się z pojemnika wykonanego ze stali nierdzewnej oraz szklanicy shakera. Sitko należy dobierać osobno (jeżeli chce się stosować je przy tworzeniu drinków). Na rynku istnieją również modele shakerów amerykańskich wykonanych całościowo z metalu lub szkła. 
  3. Shaker brazylijski - składający się z pojemnika metalowego, na stale zamontowanego sitka oraz pokrywy. Ten typ shakera można wykorzystywać do mieszania drinków łyżką barową. Shakery to fundamentalny element wyposażenia każdego barmana.  


Niezbędne akcesoria barmańskie


Tworzenie drinków polega na doborze odpowiednich proporcji składników, dlatego też niezbędnym akcesorium każdego barmana jest miarka barowa, która pozwoli właściwie odmierzyć ilość konieczną do stworzenia danego napoju. Bardzo dobrym wyborem są miarki dwuczęściowe, które skonstruowane są w taki sposób, że posiadają dwa pojemniki o różnych pojemnościach, na przykład 20 ml i 40 ml.  

Podstawą wyposażenia jest także tak zwany tłuczek barowy. Muddler umożliwia rozdrabnianie składników drinka bezpośrednio w naczyniu. Nie można również obyć się bez sitka barowego. Jeżeli barman korzysta z shakera dwuczęściowego, konieczne jest dokupienie osobnego sitka.  

Kolejne ważne akcesoria barmańskie, to łyżka barowa, która przydatna jest do mieszkania drinków. Niektóre koktajle wymagają właśnie zamieszania zamiast wstrząsania, wtedy też niezbędnym narzędziem jest właśnie łyżka barmańska. Często posłużyć może ona również jako miarka. Pojemność łyżki barmańskiej to około 3 ml. Niektóre modele łyżek zakończone są tłuczkiem. Wtedy też barman zyskuje wielofunkcyjne narzędzie. 

Ważnym elementem składowym drinków jest lód, dlatego też profesjonalny barman musi posiadać na wyposażeniu wiadro do lodu oraz szczypce do nakładania kostek. Warto również wyposażyć bar w szufelkę do lodu. Jest ona szczególnie przydatna, gdy do naczynia barmańskiego konieczne jest nałożenie większej ilości lodu. Szufelki posiadają perforację, dzięki czemu do naczynia trafia wyłącznie lód, bez roztopionej wody, drink więc nie jest rozrzedzony.  

Wybór naczyń barmańskich jest bardzo ważny. Na początku wspomniany został shaker. Nie mniej ważna jest natomiast szklanica barowa, znana również pod nazwą kubek miksowy. Pojemność szklanic zaczyna się zwykle od 500 ml. Ich konstrukcja posiada wygodny lejek ułatwiający przelewanie drinków.  

Bardzo ważne elementy wyposażenia baru, to zestaw otwieraczy do butelek, w tym korkociągi (korkociąg dźwigowy lub suwakowy). Niezwykle przydatne są korki z dozownikami, które umożliwiają zamknięcie butelek niewyposażonych w dozowniki. Znane są one również pod nazwą dash. To akcesorium posiada stożkowaty kształt, dzięki czemu można użyć go w każdej butelce. Dash może służyć także do odmierzania alkoholu, choć lepszym wyborem będzie zakraplacz, który wykorzystują barmani na całym świecie do tworzenia drinków z gorzkich alkoholi. Niezbędne przyrządy barmańskie to także słomki, mieszadełka, widelczyki do owoców, deski do krojenia składników drinków, różnego rodzaju dekoracje (palemki itp.). 

Każdy barman musi wyposażyć się także w akcesoria barowe służące do tworzenia drinków z owocami i sokami owocowymi. Wśród tych elementów wyposażenia niezbędne będzie sitko stożkowe pozwalające na odcedzenie miąższu i innych pozostałości po wyciskaniu świeżego soku z owoców. Jak łatwo się domyślić, koniecznym akcesorium będzie wyciskarka do owoców, szczególnie owoców cytrusowych. Urządzenia te można nabyć w wersji ręcznej lub elektrycznej. Nie można zapomnieć o specjalistycznych nożykach do owoców. Ważne są także tarki, nie tylko do ucierania owoców, ale także innych składników, jak czekolada, gałka muszkatołowa itp. Model tarki należy wybierać zgodnie z przeznaczeniem.  

Podstawowym wyposażeniem baru jest zestaw szkła do drinków. Specjalne szklanki, kieliszki do drinków, koktajli, wina, kufle, kieliszki do szotów - to wszystko musi być dobrane z klasą, by odpowiednio podawać przyrządzone drinki.  

Najlepsze placówki gastronomiczne wyposażane są w dodatkowe sprzęty, takie jak kostkarki, kruszarki do lodu, spieniacze do drinków, rozgniatacze do owoców, zestawy miarek, specjalne pojemniki, dozowniki, maty oraz wiele innych.  

akcesoria barmańskie


Profesjonalne wyposażenie baru w goga-gastro.pl


Każdy barman oraz placówka serwująca drinki musi wyposażyć się w profesjonalne akcesoria barmańskie. Sklep, w którego ofercie znajdują się najwyższej jakości, w pełni funkcjonalne przyrządy barmańskie to goga-gastro.pl. Wyposażenie barów oferowane przez goga-gastro.pl to akcesoria, z których korzystają najlepsze kluby, puby i bary oraz profesjonalni barmani.

Firma dostarcza wyposażenie barów do lokali w całej Polsce, w tym do najbardziej prestiżowych klubów w takich miastach jak Warszawa, Poznań czy Kraków. Profesjonalni barmani oraz najlepsze lokale znajdą w ofercie goga-gastro.pl wszystko to, co konieczne jest do przygotowania doskonałych drinków. ocena wyposaenia gastronomicznego ocena wyposaenia gastronomicznego ocena wyposaenia gastronomicznego ocena wyposaenia gastronomicznego ocena wyposaenia gastronomicznego
Ocena: 4.5
Na podstawie: 7 ocen