Sokowirówka - czemu musisz ją mieć?

02-04-2020

Świeżo wyciskane soki to jedne z najzdrowszych dodatków do codziennego jadłospisu. Poleca się ich spożywanie, ponieważ są pełne składników korzystnie wpływających na zdrowie. Żeby uzyskać taki odżywczy koktajl, można sięgnąć po różne urządzenia: sokowirówkę czy wyciskarkę. Która z nich jest najlepsza? Co można wyciskać przy ich użyciu? Jaka jest cena tego wyposażenia i czy warto korzystać z niego w gastronomii? Odpowiedzi na te pytania udzielamy poniżej. Sprawdź!

Zalety świeżo wyciskanych soków

Istnieje kilka istotnych powodów, dla których warto włączyć do diety świeżo wyciskany sok. Należą do nich:

    • dostarczenie organizmowi gamy składników odżywczych – owoce i warzywa są pełne enzymów, witamin i minerałów, dlatego wyciskany z nich sok jest zastrzykiem energii i zdrowia,
    • wzmocnienie układu odpornościowego – w okresie przeziębień, czyli w czasie jesieni i zimy, sokowirówka lub wyciskarka wolnoobrotowa powinny stać się niezbędnym wyposażeniem w każdym domu i lokalu gastronomicznym,
    • polepszenie efektów diety – sok to najlepszy sprzymierzeniec osób odchudzających się, jako że zawarte w nim składniki przyśpieszają działanie metabolizmu,
    • działanie antyoksydacyjne – bogactwo witamin i minerałów zawartych w owocach i warzywach skutecznie zwalcza wolne rodniki, przyczyniając się tym samym do ochrony przed rakiem czy spowalniając procesy starzenia,
    • zdrowie w niskiej cenie – domowe, świeżo wyciskane soki odznaczają się niższą ceną i wyższą skutecznością niż drogie suplementy.

Jakie owoce i warzywa do sokowirówki?

Dzięki wysokiej mocy sokowirówka pozwala na wyciskanie soku z rozmaitych owoców, a także warzyw. Do najczęściej wybieranych należą:

    • jabłka – zawierają dużo soku i dodają słodyczy,
    • marchewki – istne bomby witaminowe, najlepsze warzywa dla osób, które dbają o swoją cerę,
    • buraki – zawierają dużą ilość żelaza i antyoksydantów, a do tego odznaczają się niską ceną,
    • cytrusy – pomarańcze i cytryny przełamują smak swoją kwaśnością, a do tego zawierają wysoką ilość witaminy C,
    • seler – poprawia pracę serca i nerek, a do tego oczyszcza organizm,
    • imbir – jest stosowany w medycynie alternatywnej od tysięcy lat, działa rozgrzewająco i przeciwbakteryjnie. Dzięki wyrazistemu smakowi wystarczy wrzucić niewielki kawałek korzenia do sokowirówki, aby cieszyć się charakterystycznym, lekko pikantnym aromatem.

Nie poleca się natomiast wyciskania soku z owoców i warzyw zawierających skrobię jak na przykład banany, dynia czy awokado. W ich przypadku należy sięgnąć po blender.

Sokowirówka czy wyciskarka wolnoobrotowa?

Oba urządzenia wyciskają sok z owoców i warzyw, jednak sposób, w jaki to robią, jest całkowicie inny. Przed zdecydowaniem się na dane wyposażenie, warto dokładnie zapoznać się z wadami i zaletami ich działania.

Sokowirówka

Poniżej zestawiliśmy wady i zalety sokowirówki, porównując ją z wyciskarką wolnoobrotową.

Plusy:

Minusy:

zdecydowanie szybsze i wydajniejsze działanie, co jest szczególnie istotne w gastronomii

brak możliwości wyciskania soku z zieleniny czy owoców jagodowych

uzyskany sok jest klarowny

sok należy wypić tuż po przyrządzeniu

możliwość wyciskania soku z twardych warzyw w dużych kawałkach bez potrzeby ich krojenia

przygotowany napój zawiera mniej składników odżywczych niż ten z wyciskarki wolnoobrotowej

zazwyczaj dostępna w niższej cenie

 

Wyciskarka wolnoobrotowa

A jak na tle sokowirówki wypada wyciskarka?

Plusy:

Minusy:

możliwość wyciskania soku również z warzyw liściastych

konieczność krojenia twardych składników

sok z wyciskarki wolnoobrotowej ma wyższą wartość odżywczą

wyciskarka wolnoobrotowa zazwyczaj odznacza się wyższą ceną - ale nie jest to regułą

napój można trzymać w lodówce nawet przez dobę

 

Jak wybrać moc sokowirówki?

Im wyższa moc tego urządzenia, tym większa jest jego wydajność. Najlepsza sokowirówka do gastronomii to taka, która pozwala uzyskać dużą ilość soku w krótkim czasie. Dzięki temu klienci nie muszą długo czekać. Wybór urządzenia zależy w znacznym stopniu od tego, co chce się wyciskać. Miękkie owoce można umieszczać już w sokowirówce o mocy 200 W. Do twardych warzyw korzeniowych należy stosować model, dla którego ta wartość wynosi co najmniej 300 W. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest urządzenie 600 W, wyróżniające się nie tylko wysoką skutecznością, ale również niewielkim stopniem nagrzewania. Do lokali gastronomicznych poleca się oczywiście specjalistyczne modele odznaczające się dużą mocą, wyposażone w dodatkowe funkcje jak na przykład automycie.

Co zrobić z pulpą z sokowirówki?

Po wyciśnięciu soku w urządzeniu pozostają resztki owoców i warzyw, które zazwyczaj szkoda jest wyrzucić. Na szczęście taką pulę można wykorzystać na kilka sposobów. Oto niektóre z nich:

    • dodatek do innych potraw – masa z wyciśniętych warzyw i owoców zawiera sporą ilość błonnika, dlatego warto dodać ją do owsianki, omleta czy placków,
    • kotlety warzywne – odciśnięta z soku pulpa to najlepsza baza do wykonania warzywnych burgerów,
    • pesto lub pasta – wystarczy zmieszać resztki z olejem, orzechami, warzywami i innymi dodatkami, aby uzyskać smakowite smarowidło do kanapek lub sos do makaronu.

Sokowirówki i wyciskarki wolnoobrotowe – zalety dla gastronomii

Coraz więcej osób jest świadomych tego, jak dieta wpływa na zdrowie i samopoczucie. Klienci wykazują rosnące zainteresowanie dobroczynnymi napojami. Posiadanie sokowirówki czy wyciskarki wolnoobrotowej to najlepszy sposób na to, aby wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom. Dzięki temu dany lokal jest w stanie przyciągnąć większą liczbę gości. Takie urządzenie pozwala na urozmaicenie oferty i jednocześnie przynosi stałe zyski. Warto więc w nie zainwestować!

Proponowane produkty z kategorii:

PROMOCJE
Sokowirówka do soków Bartscher 150145
Sokowirówka do soków Bartscher 150145
netto: 378,00 zł
(brutto: 464,94 zł) * *
Sokowirówka do warzyw i owoców J80 Ultra
Sokowirówka do warzyw i owoców J80 Ultra
netto: 5 890,49 zł
(brutto: 7 245,30 zł) * *