Kuchnia do gastronomii: gazowa czy elektryczna?

11-03-2019

Kuchnia jest podstawowym urządzeniem, jakie powinno się znaleźć w każdym lokalu gastronomicznym. Poza punktami wyspecjalizowanymi w serwowaniu kebaba czy gofrów, stanowi główny sprzęt przeznaczony do obróbki termicznej. W ofercie producentów są kuchnie elektryczne, gazowe i mieszane w wielu wariantach. Wybór właściwego modelu nie jest prosty i wymaga rozważenia wielu czynników.

Kuchnie gazowe i elektryczne – podział podstawowy

Kuchnia gastronomiczna jest niezbędnym wyposażeniem każdego lokalu, począwszy od dużej restauracji po stołówkę szkolną czy zakładową. Urządzenie ma charakter uniwersalny, gdyż pozwala nie tylko na gotowanie, ale też smażenie, duszenie i inne formy obróbki termicznej. Dlatego jest to pierwszy zakup, jakiego należy dokonać urządzając profesjonalną kuchnię. Liczba modeli kuchenek gastronomicznych, jakie oferują producenci jest bardzo duża. W hurtowni Gastro Masters znajdziesz ich ponad 40 o różnej kombinacji palników i piekarników oraz wydajności i funkcjach. Są to zarówno tradycyjne kuchnie stojące do codziennego gotowania dużej liczby posiłków jak i kuchenki nastawne, przeznaczone do umieszczania na blatach lub specjalnych podstawach. Pomimo rozmaitości kuchenek można je podzielić na dwie podstawowe grupy:

 • kuchnie gazowe – zasilane gazem ziemnym z sieci lub mieszanką propan butan z butli,
 • kuchni elektryczne – zasilane energią elektryczną z gniazdka.

Ponieważ poszczególne modele są wyposażone w dodatkowy piekarnik, producenci oferują możliwość wyboru urządzeń kombinowanych. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest połączenie kuchenki gazowej z piekarnikiem elektrycznym.

Kuchnia elektryczna

Kuchnie elektryczne – rodzaje, wady i zalety

Wybór kuchni gastronomicznej do lokalu jest uwarunkowany wieloma czynnikami, jednak tym najistotniejszym jest osiągalność medium zasilającego. Pod tym względem kuchnie elektryczne mają znaczną przewagę, gdyż dostęp do gniazdka jest praktycznie nieograniczony. Urządzenia zasilane prądem są dostępne w wielu odmianach: z jedną, dwiema, czterema, a nawet sześcioma płytami grzewczymi, z piekarnikiem gazowym, elektrycznym lub bez, wolnostojące i nastawne oraz z różnymi dodatkowymi funkcjami. W tej grupie urządzeń można dodatkowo wyróżnić:

 • kuchnie elektryczne tradycyjne,
 • kuchnie elektryczne indukcyjne, na których gotowanie odbywa się za pomocą pola elektromagnetycznego,
 • kuchnie elektryczne z płytą ceramiczną, ogrzewaną grzałkami.

Kuchenki elektryczne mają wiele zalet, a każdy z wymienionych rodzajów zapewnia też dodatkowe korzyści. Nie oznacza to jednak, że takie urządzenia są bez wad. Oto najważniejsze cechy kuchenek elektrycznych:

 • są droższe w eksploatacji ze względu na koszt energii elektrycznej, ale bezpieczniejsze, gdyż nie zagrażają ulatnianiem się lub wybuchem gazu,
 • nie wymagają dużej przestrzeni kuchennej i sprawnego systemu wentylacji, dlatego sprawdzają się w małych kuchniach,
 • nie powodują wydzielania się spalin, dzięki czemu pomieszczenie nie brudzi się,
 • modele indukcyjne są tańsze w eksploatacji od tradycyjnych, a ich powierzchnia nie nagrzewa się, co eliminuje problem przypalania się potraw i ryzyko oparzenia,
 • wymagają dużej wprawy w użytkowaniu ze względu na wolną zmianę temperatury płytek,
 • kuchnie elektryczne indukcyjne wymagają stosowania specjalnych naczyń z ferromagnetycznym dnem,
 • kuchnie elektryczne ceramiczne są łatwe do utrzymania w czystości, ale wolno się nagrzewają

Kuchnai gastronomia

Mocne i słabe strony kuchni gazowych

Alternatywą dla kuchenek elektrycznych są urządzenia zasilane mieszanką gazu propan butan lub gazem z sieci miejskiej. Hurtownia Gastro Masters oferuje wiele rodzajów kuchni gazowych, począwszy od wolnostojących po nastawne 2-palnikowe, 3-palnikowe, a nawet 1- i 6-palnikowe. Są to urządzenia wyjątkowo cenione ze względu na niski koszt ich eksploatacji. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że podczas gotowania na kuchni gazowej tylko 50% energii jest przekazywane do potrawy. Druga połowa ulatnia się w powietrze. W przypadku indukcji na ogrzanie wykorzystuje się aż 95% energii. Dlatego – chociaż energia elektryczna jest dwukrotnie droższa od gazu, gotowanie na kuchni gazowej nie jest aż tak znacząco tańsze.

Czym więc wyróżnia się kuchnia gazowa gastronomiczna? Do zalet kuchni gazowych możesz zaliczyć:

 • niski koszt gazu w stosunku do energii elektrycznej,
 • możliwość precyzyjnego regulowania wielkości płomienia i tempa gotowania czy duszenia,
 • wyższe walory smakowe przygotowywanych dań,
 • łatwą obsługę, dzięki błyskawicznej reakcji na wielkość płomienia, która zapobiega kipieniu potraw i przypalaniu.

Słabe strony kuchenek gazowych to:

 • konieczność spełnienia warunków technicznych lokalu – wielkość pomieszczenia, wentylacja grawitacyjna, odpowiednia odległość od okna, która zapobiega zgaszeniu płomienia,
 • dostęp do instalacji gazowej lub konieczność systematycznej wymiany butli z mieszanką gazów propan-butan,
 • powstawanie spalin, które osiadają na meblach i ścianach w postaci tłustej warstwy,
 • ryzyko wycieku gazu lub zapłonu,
 • problematyczne utrzymanie w czystości.

Jaką kuchnię wybrać do lokalu gastronomicznego?

Przedstawione wady i zalety, jakimi wyróżniają się kuchnie elektryczne i gazowe są pierwszymi wskazówkami, które pozwolą dokonać właściwego wyboru. Jeśli dysponujesz dużym, przewiewnym pomieszczeniem z instalacją gazową i każdego dnia przygotowujesz wiele posiłków, z pewnością najlepszym wyborem będzie kuchnia gazowa gastronomiczna. O kuchenki wolnostojące 2-palnikowe, 3-palnikowe lub kuchenki gazowe nadstawne powinny się starać również te osoby, dla których gotowanie jest sztuką.

Znawcy twierdzą, że tylko potrawy przyrządzane na gazie mają duszę. Jeśli natomiast cenisz komfort gotowania, nie chcesz się zmagać z przypalonymi garnkami czy płytą kuchenną, zdecyduj się na kuchnię elektryczną z płytą ceramiczną lub indukcyjną. W Gastro Masters znajdziesz też nastawne kuchenki gazowe i elektryczne do małych kuchni, punktów gastronomicznych i do cateringu. Do wyboru masz również urządzenia z piekarnikiem lub bez, z dodatkową półką, czworokątnymi płytami grzewczymi lub neutralną szafką.ocena wyposaenia gastronomicznego ocena wyposaenia gastronomicznego ocena wyposaenia gastronomicznego ocena wyposaenia gastronomicznego ocena wyposaenia gastronomicznego
Ocena: 4.9
Na podstawie: 11 ocen