Jaki młynek do kawy wybrać? Podpowiadamy!

16-12-2021

Pyszna, świeżo parzona kawa jest obowiązkowym elementem dnia wielu osób. Do jej przygotowania potrzebne są nie tylko ulubiona odmiana aromatycznych ziaren i odrobina gorącej wody, ale też akcesoria, dzięki którym smak jest wyjątkowy. Podstawą jest dobry młynek. Z jego pomocą można odpowiednio zmielić ziarna do wybranej metody parzenia. Szukasz sprawdzonego produktu? W Gastro Masters znajdziesz różne rodzaje urządzeń, które ułatwią codzienne przygotowywanie aromatycznej małej czarnej. Zastanawiasz się, jaki młynek do kawy wybrać? Zobacz nasz ranking! 

Jak wybrać najlepszy młynek do kawy? 

Parzenie kawy to proces, który, chociaż jest bardzo popularny, wymaga pewnej wiedzy, precyzji i zaangażowania – to wcale nie jest takie proste! Kluczowy jest każdy krok, a jednym z nich jest prawidłowe zmielenie ziaren. Nawet najdroższa odmiana nie zagwarantuje osiągnięcia intensywnego aromatu, jeśli do jej przygotowania zostanie użyty nieodpowiedni sprzęt. Na Goga-gastro.pl dostępne są urządzenia i akcesoria w atrakcyjnej cenie, które przydadzą się w kuchni.

Istnieje wiele sposobów parzenia pysznej małej czarnej, więc każdy może zdecydować się na taki, który mu najbardziej odpowiada. Jedni korzystają z ekspresu ciśnieniowego, drudzy wybierają kawiarkę, a jeszcze inni wolą alternatywne metody – z użyciem french pressa, chemexa czy dripa. Dlaczego tak istotne jest znalezienie najlepszego młynka do kawy? Każdy z tych sposobów pozwala na osiągnięcie pysznego, aromatycznego napoju tylko wtedy, jeśli gramatura i grubość ziaren są odpowiednie. To ważniejsze, niż może się wydawać. W innym wypadku zmniejsza się walory smakowe.

Młynki do kawy – ranking

Świeżo mielona kawa smakuje najintensywniej. Dlatego jej wielbiciele zaczynają proces od uruchomienia dobrego młynka, w którym uzyskują odpowiedniej grubości ziarna. Na zaparzenie przygotowanej porcji masz zaledwie kilkanaście minut, bo po tym czasie zacznie wietrzeć i straci swój wyjątkowy aromat. Zastanawiasz się, jak wybrać najlepszy młynek do kawy? Podpowiadamy, na jaki rodzaj urządzenia warto zwrócić uwagę. 

Na decyzję powinny wpłynąć dwa elementy: 

  • tryb działania mechanizmu (ręczny lub elektryczny), 

  • sposób rozdrabniania ziarna (cięcie lub mielenie).

Który rodzaj sprawdza się najlepiej i zapewnia pyszną małą czarną? Czym różnią się poszczególne typy?

Ręczny młynek do kawy – klasyczne rozwiązanie 

W wielu kuchniach można znaleźć ręczne młynki do kawy. Ten rodzaj urządzenia cieszy się niesłabnącą popularnością. Jego plusem jest dość ciche działanie (w porównaniu do wersji elektrycznej). Sam proces mielenia natomiast wymaga użycia siły mięśni, co dla niektórych może być utrudnieniem – szczególnie jeśli trzeba zaparzyć małą czarną dla kilku osób – a innym sprawi ogromną przyjemność. Podczas ręcznego wprowadzania mechanizmu rozdrabniającego w ruch, tempo jest niższe (niż w opcji automatycznej), więc ziarna się nie nagrzewają się, a co za tym idzie, zachowują swój aromat na dłużej. 

To jeden z tańszych typów młynków dostępnych na rynku. Dodatkowo nie wymaga zasilania w postaci baterii czy podłączenia do prądu, więc może być używany w każdych warunkach, również na wycieczkach. 

Dużą zaletą jest wyjątkowy design niektórych modeli. Połączenie drewnianej konstrukcji ze stalowymi elementami i stylową rączką sprawia, że oprócz praktycznego zastosowania, urządzenie sprawdza się też jako wyjątkowa dekoracja kuchni. 

Elektryczny młynek do kawy – szybki i skuteczny

Próbując ułatwić sobie codzienność, coraz częściej wybieramy sprzęty elektryczne. Tak samo jest w wypadku młynka. To sposób na szybkie mielenie ziaren, nawet w dużej ilości. Dzięki automatyzacji całego procesu da się osiągnąć naprawdę drobne porcje, idealnie nadające się do przygotowania aromatycznego espresso. Najczęściej urządzenia te wymagają podłączenia do prądu lub innego źródła zasilania (np. baterii). Co prawda, większy komfort użytkowania (w porównaniu do modeli ręcznych), wiąże się z nieco wyższą ceną, ale też oszczędnością czasu. 

Kupując konkretny model, trzeba zwrócić uwagę na jego moc. W domowej kuchni wystarczy około 150 W, ale im wyższa wartość, tym większa wydajność. Dla osób, które szukają czegoś mocniejszego, sprawdzi się np. elektryczny młynek marki Hendi. To najlepszy wybór do domu, w którym pije się bardzo dużo kawy, ale też do biur czy gabinetów, gdzie przygotowuje się napoje dla gości. Ważne, żeby model był wolnoobrotowy, dzięki czemu ziarna nie będą się nagrzewać. 

Młynki żarnowe

Kolejnym ważnym aspektem podczas wyboru urządzenia jest rodzaj mechanizmu. Młynek żarnowy robi z kawą dokładnie to, co powinien – mieli ją. Ziarna dostają się pomiędzy żarna (ceramiczne lub żeliwne), które je miażdżą. Większość dostępnych modeli ma możliwość ustawienia grubości mielenia, więc z łatwością da się ją dopasować do wybranej metody parzenia. 

Urządzenia te są droższe od ręcznych produktów, ale jednocześnie pozwalają na osiągnięcie świetnych efektów i uzyskanie wyjątkowo aromatycznego czarnego napoju. Jeśli chcesz się zaopatrzyć w najlepszy młynek do kawy, w naszym sklepie internetowym Goga-Gastro.pl polecamy model SANTOS 55 BF, który pozwala na ustawienie dokładnej grubości mielenia za pomocą wygodnej miarki, a w pełni zautomatyzowany system ułatwia odmierzenie odpowiedniej ilości produktu. 

Młynki ostrzowe

Są najczęściej najtańszą opcją, więc jeśli ktoś szuka elektrycznego młynka, jest to dobra alternatywa dla urządzeń żarnowych. Mechanizm opiera się na ostrzach, które rozdrabniają ziarna, siekając je. W efekcie mogą powstać dość nierówne kawałki, które będzie wyróżniał różny czas parzenia, jednak taki sprzęt pozwala na szybkie mielenie nawet dużych porcji kawy.  

Jaki jest najlepszy młynek do kawy? 

W naszym rankingu najwięcej zalet ma automatyczny młynek żarnowy. To najlepszy sposób na przygotowanie ziaren o idealnej grubości, pasujących do ulubionej metody parzenia. Daje możliwość uzyskania równych kawałków przy małej ilości pyłu. Dlatego dobrze jest zdecydować się na mechanizm żarnowy. Wygodną opcją jest wersja elektryczna, ale osoby, które lubią kontrolować proces parzenia kawy od początku do końca, docenią również modele napędzane ręcznie. Jeśli wiesz już, jaki młynek wybrać, zachęcamy do sprawdzenia oferty naszego sklepu Gastro Masters. Na stronie znajdziesz urządzenia idealne do kawiarni, jak i do domu. Zapraszamy!