Jak wybrać dobrą wyciskarkę wolnoobrotową?

02-09-2021

Coraz więcej lokali gastronomicznych ma w swojej ofercie świeżo wyciskane soki, przeciery i sorbety owocowe. Bogaty smak, brak konieczności słodzenia cukrem i duża zawartość witamin to tylko niektóre powody, dla których fanów tego rodzaju napojów wciąż przybywa. Jak najlepiej odpowiedzieć na oczekiwania miłośników naturalnych soków owocowych oraz warzywnych i wybrać odpowiednią wyciskarkę wolnoobrotową? Koniecznie sprawdź nasz poradnik!

Jak działa wyciskarka wolnoobrotowa?

Nowoczesna, wolnoobrotowa wyciskarka pozwala tłoczyć sok za pomocą obracającego się z niską prędkością wałka, który miażdży poszczególne elementy warzyw i owoców. Standardowy zakres obrotów w tego typu maszynach wynosi ok. 40 – 120 okrążeń na minutę, a więc wielokrotnie mniej niż w przypadku sokowirówek. Co prawda, proces przygotowywania soku jest przez to dłuższy, jednak to wolnoobrotowe wyciskarki potrafią wydobyć pełnię smaku i bogactwo składników odżywczych, dzięki czemu robione w nich napoje są pyszne.

Poszczególne modele mogą mieć dodatkowe nakładki, które pozwalają na tworzenie musów, sorbetów oraz wielu innych produktów. W odróżnieniu od wspominanych sokowirówek nie dochodzi tu do przecinania miąższu ani zwiększania temperatury przerabianych składników, co pozwala zachować ich wszystkie walory smakowe i zdrowotne.

Zalety wolnoobrotowych wyciskarek do soków

Choć dobra wyciskarka wolnoobrotowa potrzebuje więcej czasu na przygotowanie napoju, niedogodność ta jest w pełni rekompensowana doskonałym smakiem i przede wszystkim bogactwem składników odżywczych. Oprócz tego, do podstawowych zalet zastosowania tego rodzaju urządzenia należą m.in.:

  • możliwość wyciskania soku nawet z twardych i drobnych owoców oraz warzyw,
  • wysoka zawartość naturalnego miąższu w napojach,
  • brak napowietrzania i konieczności natychmiastowego spożywania soku,
  • możliwość tworzenia musów, dzięki homogenizacji owoców,
  • łatwe utrzymanie w czystości i prosta obsługa,
  • szeroki wybór urządzeń do zastosowań domowych i profesjonalnej gastronomii.

Wyciskarki wolnoobrotowe pionowe czy poziome?

Zastanawiając się, jaka wolnoobrotowa wyciskarka do soków będzie najlepsza, warto poznać podstawowe różnice w ich budowie. Ta kategoria urządzeń obejmuje maszyny pionowe oraz poziome. Zaletami tych pierwszych są niewątpliwie prostsza konstrukcja, a także łatwa obsługa. Przygotowanie napoju w takim urządzeniu jest wygodne, jednak otrzymany produkt nie będzie tak klarowny, jak w przypadku wyciskarki poziomej. Ten drugi typ sokowników lepiej radzi sobie z rozdrabnianiem twardych owoców oraz warzyw, przerabiając nawet ziarna, liściaste warzywa czy zioła. Będzie najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy lubią eksperymentować w kuchni.

Jak wybrać wyciskarkę wolnoobrotową? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę!

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się kupić wyciskarkę o konstrukcji poziomej, czy pionowej, musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które decydują o wydajności maszyny, jej zastosowaniu czy sposobie obsługi. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kryteria, jakimi warto kierować się przy wyborze dobrej wyciskarki do soków.

Moc urządzenia

Dobór odpowiedniej mocy zależy przede wszystkim od tego, jakie składniki chcesz przerabiać w swoim sokowniku. Do owoców miękkich wystarczy sprzęt o mocy ok. 150 W. Jeśli jednak chcesz wycisnąć sok z buraków, marchwi lub selera, warto rozejrzeć się za mocniejszymi modelami, np. 200 W lub więcej.

Dobra wyciskarka wolnoobrotowa – rodzaj ślimaka

Znajdujący się w urządzeniu ślimak to najważniejszy element każdej wyciskarki wolnoobrotowej. Z punktu widzenia jakości oraz smaku przyrządzanych soków i przecierów istotny jest materiał, z którego wykonano wałek. W przypadku ślimaków z tworzywa sztucznego upewnij się, są one wolne od Bisfenolu A. Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wybór wałka ceramicznego, jednak wtedy musisz liczyć się z wyższą ceną urządzenia.

Wielkość otworu

Tu sytuacja jest klarowna – im szerszy otwór wsadowy, tym szybsza i wydajniejsza praca wałka, co skraca proces przygotowywania napojów. Do urządzenia o szerszej tubie możesz także wkładać większe kawałki owoców bez konieczności ich krojenia.

Jaką wyciskarkę wybrać – ilość obrotów

Najdokładniejsze wyciskanie wymaga jak najmniejszej liczby obrotów. W tym przypadku warto zainteresować się urządzeniami o prędkości poniżej 50 obrotów na minutę.

Rozmiar urządzenia

Zarówno profesjonalne, jak i domowe wyciskarki wolnoobrotowe do soków to urządzenia o kompaktowej budowie. Ich przechowywanie ułatwia fakt, że większość z nich to modele rozbierane, umożliwiające zdjęcie poszczególnych elementów. Taka konstrukcja ułatwia również czyszczenie – zdejmowane komponenty w większości nadają się również do mycia w zmywarce.

Dodatkowe funkcje wyciskarek

Istnieje jeszcze kilka dodatkowych właściwości, jakimi powinna wyróżniać się dobra wyciskarka wolnoobrotowa do owoców i warzyw. Ważne, aby urządzenie miało funkcję automatycznego odprowadzania miąższu do zewnętrznego zbiornika. Ciekawym udogodnieniem jest również możliwość regulacji gęstości soku. Dzięki temu z pomocą jednego urządzenia można przyrządzać napoje o zróżnicowanej konsystencji. Najlepsze wyciskarki mają także dodatkowe nakładki pozwalające na mielenie kawy, mięsa, wyciskanie oleju, a nawet kręcenie makaronu. Przydatnym wyposażeniem są również wymienne wałki przeznaczone do obróbki konkretnych gatunków owoców, warzyw, ziół czy ziaren.

Chcesz wybrać wyciskarkę wolnoobrotową? Skontaktuj się z nami!

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, jaką wyciskarkę wybrać, koniecznie odwiedź nasz sklep internetowy, gdzie czekają na Ciebie pionowe i poziome urządzenia od topowych producentów. Bogaty asortyment obejmuje kilkadziesiąt modeli takich marek jak Kenwood, Omega, RM Gastro czy Stalgast. U nas znajdziesz także automatyczne wyciskarki do soku z owoców cytrusowych, niezastąpione w barach, restauracjach czy klubach. W każdej chwili możesz poprosić o pomoc doradców, którzy zaproponują najlepsze rozwiązanie do Twoich indywidualnych potrzeb.

Proponowane produkty z kategorii:

Włoska wyciskarka do cytrusów MERCULIO
Włoska wyciskarka do cytrusów MERCULIO
netto: 1 535,77 zł
(brutto: 1 889,00 zł) * *
Wyciskarka do cytrusów elektryczna Bartscher 150140
Wyciskarka do cytrusów elektryczna Bartscher 150140
netto: 640,80 zł
(brutto: 788,18 zł) * *


ocena wyposaenia gastronomicznego ocena wyposaenia gastronomicznego ocena wyposaenia gastronomicznego ocena wyposaenia gastronomicznego ocena wyposaenia gastronomicznego
Ocena: 4.33
Na podstawie: 35 ocen