Jak otworzyć kawiarnię?

18-09-2019

Własna kawiarnia to marzenie, na którego realizację decyduje się coraz więcej osób. Zanim jednak staniemy się właścicielką lub właścicielem kawiarni - musimy przejść dość długą ścieżkę: znalezienie idealnego lokalu, przygotowanie biznes planu, wymyślenie nazwy i logo, zaplanowanie wystroju wnętrza, zakup dobrej jakości wyposażenia... Jak zaplanować otwarcie kawiarni krok po kroku? Poniżej wypunktowujemy i omawiamy najważniejsze kwestie związane z tym przedsięwzięciem.  

Biznesplan na dobry początek

Zanim zdecydujemy się na wizytę w urzędzie (lub e-urzędzie) i rozpoczęcie procedury zakładania firmy - przygotujmy rzetelny biznesplan. Biznesplan może mieć charakter nieformalny (jeśli przygotowujemy go na własny użytek) lub formalny (gdy przygotowujemy go na użytek instytucji finansowej, w której będziemy się starać o kredyt na sfinansowanie naszego przedsięwzięcia), ale w obydwu przypadkach powinien opisywać maksymalnie rzetelnie (bez koloryzowania!) potencjał naszej firmy - szanse i zagrożenia, plan działań marketingowych, wizję rozwoju... 

Zobacz również: Jak otworzyć małą gastronomię krok po kroku?

W dobrym biznesplanie znajdziemy m.in. opis celów na określony czas (np. najbliższy roku lub dwa działalności) oraz planowane sposoby ich osiągnięcia (opisane m.in. w oparciu i/lub nawiązaniu do aktualnej sytuacji na rynku), a także dokładne wyliczenia wydatków, czyli wszystkich kosztów, które będziemy musieli ponieść otwierając kawiarnię oraz prognozy finansowe danego projektu (ocena w jakim czasie powinny zwrócić się poniesione nakłady). W przygotowaniu profesjonalnego biznesplanu mogą nam pomóc specjaliści - zawodowi twórcy biznesplanów. Koszt takiej usługi to najczęściej wydatek rzędu kilkuset złotych.  

Idealny lokal na kawiarnię

Kluczem do sukcesu naszej kawiarni jest odpowiedni lokal. Istotna jest przede wszystkim jego lokalizacja, najlepiej w centrum miasta, miasteczka lub osiedla, w miejscu doskonale widocznym i dostępnym z głównej ulicy czy deptaka, w pobliżu dużych węzłów komunikacyjnych bądź lokalnych atrakcji (przyciągających licznych turystów). Można również zaplanować otwarcie kawiarni w pobliżu uczelni wyższej czy biurowców (jedna i druga lokalizacja zagwarantuje nam stałą klientelę w dość pokaźnej liczbie, choć z różnymi wymaganiami co do cen czy szczegółów oferty), a także w centrum handlowym. 

Wybierając lokal na kawiarnię powinniśmy również zwrócić uwagę na jego wielkość i tzw. ustawność, czyli możliwość odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni, z wydzieleniem miejsca na ladę, zaplecze socjalne i sanitarne oraz funkcjonalną salę dla klientów. Lokal powinien posiadać niezbędne zezwolenia na prowadzenie tego typu działalności lub umożliwiać dostosowania go do wymogów Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.  

Nazwa i budowanie marki, czyli plan marketingowy

Własna kawiarnia daje możliwość budowania marki od podstaw, zgodnie z oryginalnym pomysłem. Istotnym elementem budowania marki i większości planów marketingowych jest nazwa kawiarni. Naming to proces złożony i wymagający gruntownego przemyślenia potencjalnej nazwy, m.in. pod kątem brzmienia (perspektywa fonetyczna), jak i ewentualnych dodatkowych znaczeń i skojarzeń (perspektywa semantyczna). Jeżeli nasza kawiarnia będzie znajdować się w miejscu, w którym przebywa wielu turystów z całego świata - koniecznie należy jej nazwę zweryfikować również pod kątem jej znaczenia w innych językach. Nazwa kawiarni powinna wyróżniać ją na tle konkurencji i pozwalać na budowanie spójnego przekazu marketingowego (logo, hasło brandowe, wystrój wnętrza, menu itd.). 

Zakładanie firmy i inne formalności

Zarejestrowanie firmy wymaga wizyty w urzędzie lub e-urzędzie, uzupełnienia w odpowiednim formularzu wszystkich danych personalnych oraz tych związanych z planowaną działalnością gospodarczą (założenie spółki wymaga większej ilości formalności oraz osobistej wizyty w ZUS i Urzędzie Skarbowym). Podczas rejestracji konieczne jest określenie przedmiotu działalności według PKD - dla kawiarni będzie to oznaczenie 56.10.A (ilość numerów PKD dla firmy jest nieograniczona, można więc zadeklarować kilka lub kilkanaście innych obszarów, w których potencjalnie moglibyśmy działać!). 

Aby móc rozpocząć działalność konieczne będzie również załatwienie dodatkowych formalności, m.in.: wyrobienie pieczątki (jest nieobowiązkowa, ale często niezbędna do załatwienia różnych spraw), założenie konta w banku, wybór formy opodatkowania, nadanie numeru REGON, zgłoszenie firmy do Państwowej Inspekcji Pracy (jeżeli planujemy zatrudnienie pracownika lub pracowników) oraz uzyskanie zgody Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego. Jeżeli planujemy podawanie w kawiarni alkoholu (choćby w formie kawy po irlandzku) - konieczne będzie zdobycie stosownego zezwolenia. Nie zapomnijmy również o przemyśleniu kwestii muzyki w lokalu - aby ją puszczać powinniśmy podpisać odpowiednią umowę z ZAiKS"em.  

Wyposażenie kawiarni z goga-gastro.pl

W biznesplanie powinny zostać ujęte wszystkie planowane wydatki składające się na koszt otwarcia kawiarni. Oprócz opłat z związanych z zarejestrowaniem działalności oraz załatwieniem niezbędnych pozwoleń, a także kosztów wynajmu / budowy lokalu oraz jego przystosowania - istotnym nakładem inwestora będzie zakup odpowiedniego wyposażenia kawiarni. Ta ostatnia pozycja powinna być gruntownie przemyślana i doskonale zaplanowana - tak, by nie być zmuszonym do oszczędzania na jakości najważniejszych sprzętów i urządzeń. Odpowiednio wyposażone zaplecze kawiarni i nowoczesne akcesoria baristyczne pozwolą na skonstruowanie profesjonalnego menu, z doskonałymi kawami w roli głównej.  

Ekspres ciśnieniowy 

ekspres ciśnieniowy w kawiarniTo podstawowe urządzenie każdej kawiarni, które w znacznej mierze decyduje o smaku i aromacie serwowanych za jego pomocą kaw. Niewielkie ekspresy ciśnieniowe są coraz częściej jednym z podstawowych sprzętów w domowych kuchniach. W kawiarniach stawia się na profesjonalne urządzenia jedno lub wielokolbowe (umożliwiające przygotowanie 2-3 kaw na raz), gwarantujące efektywne przygotowywanie pysznych napojów. Ekspresy różnią się między sobą wielkością i funkcjonalnościami oraz ceną. 


Za mniejsze urządzenie automatyczne zapłacimy około 2-3 tysięcy złotych. Ciśnieniomierz kolbowy (jedno lub wielogrupowy) z średniej półki, ze zintegrowanym młynkiem, systemem do spieniania mleka i podgrzewaną półką na filiżanki to wydatek rzędu 4-7 tysięcy. Najdroższe ekspresy ciśnieniowe, pozwalające na przygotowanie każdego rodzaju kawy (również z możliwością używania kapsułek), wyposażone dodatkowo m.in. w zaawansowane systemy automatycznego czyszczenia fusów i napełniania bojlera, mogą kosztować kilkanaście tysięcy.

Ekspres przelewowy

ekspresy przelewowe do kawiarniiEkspresy przelewowe to tradycyjne, stosunkowo niedrogie (w zależności od modelu) urządzenia, które pozwalają na przygotowanie kawy bez fusów oraz utrzymywanie odpowiedniej temperatury naparu przez dłuższy czas. W kawiarni ekspres przelewowy nie zastąpi oczywiście ekspresu ciśnieniowego, ale może stanowić dodatkową propozycję dla klientów i funkcjonować jako osobna pozycja w menu lub kawowa dolewka. Koszt ekspresu przelewowego to najczęściej kilkaset złotych. Za najdroższe urządzenia w tej kategorii zapłacimy 2-5 tysięcy - będą to designerskie zaparzacze jedno lub dwugrupowe (pozwalające na przygotowanie dwóch dzbanków kaw równocześnie), wyposażone w 2-4 podgrzewacze, z ręcznym lub automatycznym napełnianiem. 

Decydując się na wyposażenie kawiarni w ekspres przelewowy, nie można zapomnieć o dodatkowej inwestycji w młynek do kawy. To urządzenie pozwoli nam na przygotowywanie naparów ze świeżo zmielonych ziaren, co jest gwarancją doskonałego smaku kawy, ale również niezwykłego aromatu, który będzie wypełniał wnętrze kawiarni. Można wybrać designerski model ręczny: drewniany, stalowo - drewniany lub ceramiczno - drewniany (za około 300 - 400 zł) lub postawić na profesjonalny, automatyczny młynek do kawy (w cenie 1 - 3 tysięcy zł).  

Akcesoria baristy i akcesoria do ekspresów 

Oprócz podstawowych urządzeń (i świetnej kawy w ziarnach, oczywiście!), barista powinien mieć do dyspozycji funkcjonalne akcesoria, które ułatwią mu pracę i podniosą efektywność podczas obsługi klientów. Wśród najważniejszych akcesoriów znajdują się tampery (do wyboru są m.in. aluminiowe, ze stali nierdzewnej, z drewnianymi rączkami, dwustronne...), odbijaki do fusów oraz miotełki do czyszczenia ekspresu. Praktycznym dodatkiem do ekspresu ciśnieniowego będzie moduł do cappuccino, który przyspieszy i ułatwi przygotowywanie tej popularnej kawy. Do serwowania słodkich kaw przyda się również automat do bitej śmietany oraz pojemniki na sypkie dodatki, np. czekoladę czy cynamon. 

Zobacz akcesoria do kawiarni: https://www.goga-gastro.pl/category/ekspresy-do-kawy-akcesoria

Filiżanki, talerzyki, łyżeczki... 

Kawa będzie smakowała tym lepiej, im ładniej i bardziej stylowo zostanie podana. Dlatego oprócz profesjonalnych urządzeń i niezbędnych akcesoriów - warto zadbać o eleganckie filiżanki i talerzyki, kubki oraz efektowne łyżeczki. Barista powinien mieć do dyspozycji minimum kilka rodzajów naczyń, od małych filiżanek do espresso, przez średnie i duże (filiżanki i/lub kubki) na inne rodzaje kawy, a także przezroczyste szklanki do latte z odpowiednio długimi łyżeczkami.  

Goga-gastro.pl to profesjonalny sklep internetowy, oferujący najwyższej klasy urządzenia i akcesoria do kawiarni. Z przyjemnością pomożemy Państwu w dobraniu wyposażenia, które pozwoli na optymalne wykorzystanie potencjału własnej kawiarni oraz podbicie serc (i kubków smakowych) jej klientów. 

Proponowane produkty z kategorii:

Ekspres przelewowy M100 (napełnianie ręczne)
Ekspres przelewowy M100 (napełnianie ręczne)
netto: 1 728,00 zł
(brutto: 2 125,44 zł) * *
Ekspres do kawy “Contessa 1002“ Bartscher A190043
Ekspres do kawy “Contessa 1002“ Bartscher A190043
netto: 707,52 zł
(brutto: 870,25 zł) * *