Jak działa kostkarka do lodu?

08-11-2023

Lodowe kwadraciki to podstawa drinków, koktajli oraz musów owocowych. To doskonały sposób na schłodzenie napoju i uzyskanie orzeźwienia w upalne dni. W warunkach domowych, jeśli mamy wystarczającą ilość miejsca w zamrażarce możemy produkować je w zwykłych foremkach. Jednak gdy potrzebujemy większych ilości, najlepszym rozwiązaniem okazuje się posiadanie kostkarki, czyli profesjonalnej maszyny do robienia lodu w kostkach. Jest to też obowiązkowe urządzenie w gastronomii. Świeżych lodowych sześcianów nie może bowiem zabraknąć w szanującej się restauracji czy barze.

Do czego przydaje się kostkarka do lodu?

Oczywiście, jak sama nazwa wskazuje, urządzenie to pozwala delektować się schłodzonymi napojami. Trudno wyobrazić sobie większość drinków alkoholowych bez lodu w kostce czy kruszonego. Nie tylko dodaje się go bezpośrednio do napojów, lecz również wypełnia nim naczynia, np. wiaderka, w które wstawiamy zamknięte butelki, gotowe do schłodzenia, jak szampan, wódkę, piwo czy napoje gazowane, których nie chcemy rozcieńczać lodem.

Oczywiście zamrożona woda ma o wiele więcej innych zastosowań w zależności od jej kształtu oraz wielkości. Inne kostki lodowe podamy do drinków, inne wrzucimy do wiaderek chłodzących butelki, a jeszcze inny lód, tzw. płatkowy, posłuży nam do ekspozycji potraw i produktów, które muszą być utrzymywane w niskiej temperaturze, jak np. świeże ryby.

Kostkarka do lodu

Czy tylko do gastronomii?

Profesjonalne maszyny do robienia kostek lodu, które produkują nawet 200 kg w 24 godziny, to jak najbardziej urządzenie do gastronomii, szczególnie dla kuchni hotelowych, domów weselnych, restauracji, dyskotek. Jednak wytwornice sprawdzą się również w warunkach domowych, w urządzeniach mniejszych i oczywiście tańszych. Chociaż dużą popularność zdobywają lodówki z wbudowanymi kostkarkami do lodów, nie mają one często odpowiedniej wydajności i może się okazać, że w czasie ważnej imprezy po prostu nie nadążą z jego robieniem. W pełni funkcjonalny sprzęt do domowego użytku kupimy już w cenie do 1000 zł. Takie urządzenie wyprodukuje nam nawet 15 kg w ciągu doby.

Z pewnością na jedno domowe przyjęcie jest to ilość wystarczająca. Jeśli mamy miejsce w kuchni taką maszynę do robienia lodu, możemy zakupić ją w formie do zabudowy. Na pewno będzie bardziej wydajna niż kostkarka w lodówce, w której zawsze przyda się więcej miejsca na inne produkty.

Mała wytwornica do domu może wymagać bezpośredniego podłączenia do wody, jak również może jedynie potrzebować jej uzupełniania ręcznego. Wszystko zależy od naszych potrzeb oraz możliwości kuchennych. Innym miejscem, gdzie maszyny do robienia lodu w kostkach są potrzebne, okazują się laboratoria, w których wykonuje się badania czy doświadczenia wymagające niskich temperatur.

Zasada działania kostkarki

Wbrew pozorom działanie takiego sprzętu jest dosyć proste. W zależności od ustawionego programu oraz rodzaju kostkarki lód może być produkowany do zapełnienia całego pojemnika lub tylko do określonej ilości, jaka jest nam potrzebna. Cały mechanizm polega na tym, że doprowadzona do specjalnych foremek woda zostaje poddana zmrożeniu przez dany czynnik chłodzący, wodę lub powietrze.

Następnie foremki są podgrzewane w taki sposób, by mogły zostać z nich wypchnięte, np. przez łopatkę napędzaną silniczkiem. Wtedy kostki trafiają do specjalnego pojemnika, gdzie utrzymywana jest ich temperatura. Zwykle kostkarka pracuje do czasu, aż drzwiczki, przez które przepychany jest produkt, mogą się zamknąć. Gdy będzie to niemożliwe, oznacza to, że pojemnik jest pełny i produkcja lodu zatrzymuje się do czasu usunięcia jego nadmiaru i zrobienia miejsca na następny. Tak zwykle działają profesjonalne gastronomiczne maszyny. Z kolei domowe urządzenia można ustawiać na określoną ilość cykli, gdzie cykl to kilkanaście lub kilkadziesiąt kostek lodów.

Jakie są rodzaje kostkarek?

Omawiane tu urządzenia to tylko jedne z zaliczanych do szerokiej gamy wytwornic. Wybierając kostkarkę do domu lub własnego biznesu warto wiedzieć, jaki lód będzie nam potrzebny. Sposób wytwarzania kostek ma bowiem wpływ na jego efekt końcowy. Na rynku dostępne są maszyny, które wytwarzają kostki typu dice lub gourmet. Pierwszy rodzaj to sześcienne elementy, produkowane z większą wydajnością w technologii pionowego parownika. To na nim woda zamarza, tworząc taflę.

Dla porównania kostka typu gourmet powstaje w technologii poziomego parownika, który zbudowany jest z pojedynczych, odwróconych foremek. Ta technologia jest mniej wydajna, ponieważ produkt wypada pojedynczo, jest też wyraźnie bardziej przeźroczysty. Kostkarki do lodu możemy również podzielić według wydajności dobowej. W warunkach domowych wystarczy mała wydajność, około 15 kg na dobę. Z kolei w gastronomii efektywność maszyny powinna być dostosowana do zapotrzebowania lokalu. Wydajność profesjonalnych gastronomicznych urządzeń do robienia kostek wynosi od 20 kg do 400 kg na dobę.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Profesjonalny sprzęt nie jest tanim zakupem, dlatego musi być on przemyślany. Warto obliczyć, jak dużo w szczycie sezonu nasz lokal potrzebuje lodu, by w momencie największego zapotrzebowania nie zostać bez tak istotnego dla gastronomii produktu. Przyjmuje się, że dzienne zapotrzebowanie powinno odpowiadać 1/3 wydajności urządzenia.

Czyli, jeśli potrzebujemy w normalnym, w miarę spokojnym okresie działalności około 10 kg kostek na dobę, nasza kostkarka powinna móc wyprodukować przez 24 godziny około 30 kg. Jeśli potrzebujemy 100 kg, maszyna powinna umożliwić robienie 300 kg/24 h itd. Innym kryterium jest podłączenie urządzenia do bieżącej wody oraz kanalizacji. Gdy jest taka możliwość, znacznie zaoszczędza to czas i obsługę. Zwykle jednak dotyczy to dużych urządzeń, z większą wydajnością.

Kostkarka lodu

Wielkość kostkarki do lodu

Niezależnie od tego, czy sprzęt ma nam służyć w domowej kuchni, czy w profesjonalnej gastronomii, będzie to kolejne z urządzeń AGD, które zajmuje miejsce. Z tego punktu widzenia, równie istotnym aspektem co wydajność kostkarki do lodu, okazują się jej wymiary. Maszyny do robienia kostek o kompaktowych wymiarach doskonale sprawdzą się w domach i mieszkaniach, a ich przenośny charakter pozwoli bez problemu używać ich również na tarasie czy w ogrodzie. Jeśli jednak priorytetem jest wydajność urządzenia, trzeba będzie liczyć się z koniecznością wygospodarowania większej ilości miejsca w przestrzeni kuchennej domu bądź lokalu.

Inne istotne cechy maszyn do robienia kostek lodu

W kontekście wyboru kostkarki znaczenie ma nie tylko ilość produkowanego lodu, ale także jego rozmiar. Warto przed zakupem upewnić się, jak duże kostki będzie produkować konkretna maszyna do robienia lodu. Standardowo, waga jednej może wahać się od 10 do ponad 30 gramów. Tym, co odróżnia poszczególne modele, jest również szybkość mrożenia. Podczas gdy domowe urządzenia będą potrzebowały więcej czasu, by wytworzyć pierwszą partię, zaawansowana gastronomiczna kostkarka do lodów poradzi sobie z tym zadaniem w kilka minut.

Warto również pamiętać, że częste używanie tego rodzaju maszyny w lokalu gastronomicznym może wiązać się ze wzrostem zużycia energii elektrycznej. Właśnie dlatego przed zakupem owego niezwykle przydatnego urządzenia należy sprawdzić pobór mocy i dokonać wstępnej kalkulacji, aby oszacować, o ile wzrośnie rachunek za prąd przy regularnym korzystaniu z wytwornicy lodu w kostkach.

Czyszczenie kostkarki do lodu

Niezawodne działanie urządzenia przez lata wymaga oczywiście jego prawidłowego utrzymania w czystości oraz sprawności. Maszyna do robienia kostek lodu powinna być regularnie czyszczona – nie tylko po to, aby wydłużyć jej żywotność, ale również w celu eliminacji szkodliwych patogenów. Na szczęście cała czynność nie jest skomplikowana – wystarczy odłączyć urządzenie od zasilania i wyjąć z niego wszystkie ruchome elementy, takie jak koszyk na kostki czy pojemnik na wodę. Następnie, używając ciepłej wody oraz specjalnego środka, należy dokładnie umyć zarówno wnętrze kostkarki, jak i jej obudowę, wycierając je do sucha. Jeśli na ściankach pojemnika na wodę pojawił się osad, warto dodatkowo zastosować odkamieniacz. Szczegółowe wskazówki dotyczące czyszczenia z pewnością znajdują się w instrukcji obsługi urządzenia.

 

Sprawdź też: kruszarki do lodu